Kolalı içeceklerin zararları

Kolalı içeceklerin zararları her geçen gün bir bir ortaya çıkıyor. Yapılan son araştırmalara göre; kolalı içeceklerin içindeki yüksek miktardaki fosforun kemik erimesine neden olduğu, hatta kemiklerin daha kırılgan bir yapıya dönüştürerek insan sağlığını ciddi olarak etkilediği açıklandı. Amerikan Tabipler Birliği’nin Çocuk Sağlığı Dergisi’nde yer alan araştırmaya göre, kolalı içecek alışkanlığının lise öğrencisi kızlarda kemik kırıkları sıklığını 3 kat artırdığını gösteren bir araştırma yayımlandı. Bu araştırmada ayrıca, kolalı içeceklerin içindeki yüksek miktardaki fosforun kan fosforunu yükselterek kemiklerden kalsiyum kemiren hormonun düzeyini artırdığı ve bir süre sonra da kalsiyumu azalan kemiklerin sağlamlıklarını yitirmesine yol açtığı belirtildi. Dergide ayrıca, kolalı içecek alışkanlığının lise öğrencisi kızlarda kemik kırıkları sıklığını 3 kat artırdığını gösteren bir araştırma yayımlandı.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, obezitenin her geçen gün hızla arttırdığını ve son yıllarda özellikle de çocukların sağlığını tehdit etmeye başladığını söyledi. Obezitenin, sadece aşırı şişmanlık olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayan Hatun, zaman içerisinde obezitenin şeker, kalp gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen kronik hastalıklara zemin hazırladığı uyarısında da bulundu. Şekerli gıdalar içerisinde kolalı içeceklerin çok fazla tüketildiğine, bunun da sağlık üzerinde birçok olumsuz etkisinin olduğuna dikkati çeken Hatun, kolalı içeceklerin tüketiminin her geçen gün arttığını da vurguladı. Prof. Dr. Şükrü Hatun, "Kolalı içecekler bir taraftan kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltirken diğer taraftan süt ve süt ürünleri gibi sağlıklı beslenmenin temeli olan içeceklerin yerine geçtiği için şişmanlık riskini arttırıyor.’’ diye konuştu. Kola içme alışkanlığının fastfood beslenmeye eşlik ettiğini ve kola ile birlikte daha fazla yemek yendiğini de anlatan Hatun, şunları söyledi: "ABD’deki çocuk sağlığı otoriteleri, çocukların kolalı içeceklerden uzak tutulmasını öneriyor. Kolalı içeceklerin esas zararlı etkisi ise kemikler üzerinde oluyor. Amerikan Tabipler Birliği’nin Çocuk Sağlığı Dergisi’nde kolalı içecek alışkanlığının lise öğrencisi kızlarda kemik kırıkları sıklığını 3 kat artırdığını gösteren bir araştırma yayımlandı.’’

Kolalı İçecekler Kemik Erimesine Yol Açıyor

Kolalı içeceklerin içindeki yüksek miktardaki fosforun kemik erimesine neden olduğu, hatta kemiklerin daha kırılgan bir yapıya dönüştürerek insan sağlığını ciddi olarak etkilediği açıklandı.